Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia

Co robić, gdy maszyna podczas szycia jest głośna, blokuje się i buntuje?

czyszczenie8

Czyszczenie i oliwienie jest czynnością konieczną, aby zapewnić maszynie wieloletnie dobre działanie oraz sprawić, że szycie jest lekkie i przyjemne.

Jak często czyścić i oliwić maszynę?

Zależy od tego, jak często i co szyjemy.

Na przykład gdy szyję torby z jeansu, moja maszyna wymaga czyszczenia po każdym szyciu. Jednak inne materiały, np. cieńsze lub mocniej skręcone, mniej zaśmiecają maszynę.

Warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia po kilku sesjach szyciowych, np. co weekend. Lub co drugi weekend. Zależy, jak często szyjesz. Z resztą po maszynie często widać, kiedy wymaga czyszczenia, bo wokół bębenka z dolną nitką pojawiają się kłaczki.

Oliwienie może być czynnością rzadszą – gdy macie wrażenie, że maszyna szyje głośniej niż zwykle, że lekko “stuka” podczas szycia – wtedy ją naoliwcie. Lub też wyrobić sobie nawyk, np. raz w miesiącu oliwię swoją maszynę.

Jak czyścić i oliwić maszynę?

Określenie “czyszczenie maszyny do szycia” odnosi się do usuwania kurzu i kłaczków z przestrzeni, gdzie pracuje dolna nitka. Zajmuje to kilka minut.

oliwienie

1. Przygotowanie maszyny

1A maszynę odłączyć od prądu

1B Wysunąć igłe na najwyższą pozycję

1C Wysunąć dolną szufladkę i otworzyć “pokoik” dolnej nitki

1D Wyciągnąć bębenek z dolną nitką

1E Przekręcić na zewnątrz dwa plastikowe mocowania

1F Wyciągnąć dwa metalowe elementy: pierścień i zaczep

1G Śrubokrętem odkręcić dwie śrubki w rogach płytki ściegowej (to ta metalowa płytka pod stopką i igłą). Wyciągnąć płytkę ściegową

oliwienie1

2. Usuwanie brudu

Bierzemy pędzelek – możemy użyć pędzla dołączonego w zestawie z maszyną do szycia lub pędzla do malowania (najlepsze są takie o okrągłym przekroju, o średnicy kilka minimetrów).

Pędzelkiem usuwamy kurz i kłaczki z odsłoniętego obszaru. Im głębiej sięgniemy pędzlem, tym lepiej.

3. Oliwienie

Bierzemy pipetkę z olejem (dołączone w zestawie z maszyną lub do kupienia w pasmanterii) i nanosimy po jednej kropelce na miejsca oznaczone strzałkami. Łącznie na oliwienie przeznaczamy 2 kropelki oleju.

oliwienie4

oliwienie5

4. Nakładamy wszystkie rozebrane części z powrotem (w kolejności odwrotnej niż wymienione w punkcie 1). Zwrócić szczególną uwagę na założenie zaczepu i pierścienia.

5. Weź kawałek materiału i przeszyj go, bo maszyna po naoliwieniu częto brudzi nitkę. Szyj do momentu, aż nitka będzie czysta z obu stron.

Te kilka minut maszynowej rutyny pozwoli Wam szyć szybko i bezstresowo, a Wasza przyjaźń z maszyną będzie długa i owocna 🙂

PS. Gdy Wasza maszyna jest już pięknie wyczyszczona i naoliwiona, ale dalej trzeszczy, buntuje się i blokuje – warto zapoznać się z zasadami regulacji naprężenia nici w maszynie do szycia

**********************

Jest jeszcze jedno miejsce w maszynie, które moim zdaniem warte jest czyszczenia – przestrzeń wokół przebiego górnej nitki. Instrukcje obsługi maszyn do szycia tego nie podają, jednak tam też co jakiś czas pojawiają się kłaczki.

Żeby oczyścić miejsce przebiegu górnej nitki, należy odkręcić dwie śrubki w pokrywie czołowej – to ten kawałek plastiku z góry po lewej stronie (nad igłą i lampką). Śrubki znajdują się z boku i od tyłu. Ja przy wkręcaniu i wykręcaniu ich pomagam sobie wkrętarką (prawdopodobnie któryś z mężczyzn w Twoim domu będzie posiadał to narzędzie – ja biorę od chłopaka). Można też posłużyć się śrubokrętem, najlepiej krzyżakowym.

Odkręcamy śrubki, delikatnie ściągamy pokrywę czołową i ukazują się nam ładne mechanizmy maszyny 🙂 Pędzelkiem delikatnie oczyszczamy je z kłaczków. Starannie nakładamy pokrywę czołową i wkręcamy śrubki. GOTOWE!

czyszczenie7

czyszczenie8

Czas trwania tego zabiegu: od 3 do 15 minut (w zależności od sprawności w odkręcaniu śrubek)

Tego zabiegu nie należy robić często, odsłonięcie pokrywy czołowej radzę robić nie częściej niż raz na pół roku. Jeżeli masz obawy co do rozkręcania swojej maszyny – poproś o pomoc osobę która zna się na obsłudze wkrętarki i majsterkowaniu lub zupełnie pomiń ten krok.

Miłego szycia!

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s