Własnoręczne aplikacje

Aplikacje, lub inaczej mówiąc naszywki, to świetny sposób na ożywienie nudnych ciuchów lub zakrycie defektu na materiale, takiego jak plama czy dziura. Dzisiaj pokażę Ci na kilku przykładach, jak takie aplikacje samodzielnie wykonać: jak znaleźć pomysł, narysować, wyciąć i przyszyć.

1

Masz dzieci specjalizujące się w brudzeniu i dziurawieniu ubrań? Masz ciuchy które już Ci się znudziły i chesz nadać im nowego charakteru? A może jesteś fanką czegoś i chcesz to pokazać światu?

W takich sytuacjach bardzo przydatną rzeczą są aplikacje, które można małym kosztem pieniężnym i czasowym wykonać samodzielnie.

Zrobiłam test, robiąc aplikacje w kształcie kwiatów, owoców i motywów z uwielbionej przeze mnie opowieści – Harry’ego Pottera. Na podstawie tego eksperymentu przekonaj się, ile jest możliwości i sposobów na stworzenie własnych aplikacji!

Oto kilka wskazówek, które przydadzą Ci się do zrobienia własnych naszywek:

Materiał. Dobrze sprawdza się:

 1. filc o grubości 1,5mm – 4mm
 2. skóra
 3. może być też tkanina (np. bawełniana) o gęstym splocie, lecz koniecznie podklejona flizeliną

Aplikacje najlepiej sprawdzają się na tkaninach. Jeśli masz doświadczenie z dzianiną i wprawę w szyciu, poradzisz sobie również z przyszyciem aplikacji na dzianinie (ale pamiętaj, że straci ona rozciągliwość w tym miejscu). Naszywka dużo lepiej przyjmie się na dresówce, czyli mięsistej dzianinie na bluzy i okrycia wierzchnie, niż na wiotkiej dzianinie na t-shirty.

Oprócz tego możesz potrzebować:

 1. nożyczki i ewentualnie nożyk do tapet
 2. ołówek, kredę lub pisak
 3. kartkę papieru lub kalkę techniczną
 4. klej typu Magic, klej do tkanin lub flizelina z dwustronnym klejem

Motyw. Oto kilka pomysłów:

 1. Kwiaty – kompozycje kwiatów razem z listkami
 2. Różnego rodzaju słodkości: pączki, babeczki, ciasteczka, filiżanka
 3. Owoce: ananas, jabłko, cytryna, arbuz
 4. Kwiaty doniczkowe (widziane z boku)
 5. Zwierzęta: flaming, sowa, rybka lub Twoja ulubiona rasa psa
 6. Podstawowe motywy takie jak: serce, gwiazda, strzała
 7. Napisy, każda litera jako osobna naszywka
 8. Motywy z filmów i kreskówek

Dla mnie najlepszymi miejscami do przeglądania motywów są Pinterest i kolorowanki. Na Pintereście wpisz poszukiwane przez siebie hasło w języku angielskim (flower/ doughnut/ cactus itp.) + dopisek “simple sketch”, “pattern”, “drawing”. Możesz też skorzystać z mojej tablicy z motywami i wzorami oraz tu.

0

Motyw warto najpierw narysować sobie ołówkiem na papierze, a potem kredą lub pisakiem na filcu. Nie trzeba być znakomitym rysownikiem, żeby samemu stworzyć motyw. Można zainspirować się rysunkami które oddają naszą estetykę lub użyć kalki technicznej do odrysowania danego motywu – oczywiście jeżeli aplikacje szyjemy na użytek własny, a nie w celach zarobkowych. Ja skorzystałam z kolorowanki z Harry’ego Pottera i wykonałam naszywkę Zgredka i Hogwartu:

7

8

Jeśli nie jesteś zadowolona z efektu odręcznego rysunku – użyj kalki i skopiuj zewnętrzny kontur motywu. Nie musisz drukować obrazka, z którego korzystasz. Możesz go odrysować z ekranu komputera 😉 Wytnij narysowany na kalce motyw, ułóż na materiale z którego ma być aplikacja i odrysuj kształt pisakiem lub miękkim ołówkiem (np. 6B).

3

Wielkość naszywki jest dowolna, ale pamiętaj: im mniejsza, tym trudniejsza w przyszyciu. Jeżeli jeszcze uczysz się szyć, zrób prosty i duży motyw, np. serce na 20 cm, jeśli szyjesz już od lat – możesz się podjąć małego i drobiazgowego elementu.

Wycinanie:

Przede wszystkim narzędzie ma być ostre i precyzyjnie tnące. Do tkanin i cienkiego filcu (1,5mm) wystarczą nożyczki, przy wycinaniu grubego filcu (4mm) i skóry przydatny będzie też ostry nożyk do tapet. Motyw starannie wycinamy po narysowanym konturze i gotowe 🙂

Nałożenie aplikacji na ubranie lub materiał:

Wyciętą aplikację podklejamy od spodu klejem typu Magic, klejem do tkanin lub flizeliną z dwustronnym klejem. Przykładamy do wybranego miejsca na materiale, delikatnie dociskamy i czekamy, aż klej wyschnie. Jeśli używasz flizeliny z dwustronnym klejem, aplikację przyprasowujesz do materiału i możesz przyszyć ją od razu.

Dzięki temu nie musimy używać szpilek przy szyciu, co przy tak drobnym i precyzyjnym elemencie daje duży komfort. Kleju nakładamy malutko, tak żeby nie przebił się przez aplikację i nie pozostawił plamy na jej wierzchu.

Przyszywanie:

Szyjemy wzdłuż krawędzi motywu.

 1. Do wyboru są dwa ściegi: ścieg prosty i bardzo gęsty ścieg zygzakowy (taki jak do dziurki na guzik)
 2. Przy ściegu zygzakowym ustaw maszynę na ścieg zygzakowy i wybierz najmniejszą możliwą gęstość. Szerokość zależy od Ciebie, ale polecam tę środkową.
 3. Ścieg prosty bardzo ładnie wygląda przy użyciu nici do jeansu – efekt dużo lepszy niż przy użyciu standardowej nici 120.
 4. Kolor nitki gra ważną rolę, bo dodaje charakteru aplikacji. Zdecydowanie odradzam czerń – sprawia, że motyw staje się toporny i niezgrabny. Najbardziej uniwersalnym kolorem jest biel. Widać to na przykładzie poniżej: użyłam czerni do obszycia truskawki i wygląda koszmarnie! Dodatkowo użyłam do truskawki dwóch kolorów nici, co też nie prezentuje się dobrze. Banan z białym konturem i ananas z brązem wyglądają ok 😉

5

5. Warto nie przesadzać ze szczegółami. Winogronka są trochę przesadzone przez ilość szczegółów. Za to bardzo łatwym motywem do obszycia była cytrynka.

6

6. Przy szyciu kwiatów dobrze sprawdza się ścieg prosty, można wtedy nie szyć po brzegu płatków, tylko od środka, dodatkowo imitując pręciki i te inne rzeczy, które kwiatek ma w środku 😉

4

Kwiatki poniżej są dodatkowym dowodem na to, że czerń w aplikacjach wygląda słabo. Chciałam użyć czerni jako drugiego koloru, ale nie wygląda to ładnie i czarna nitka jest do wyprucia…

1

7. Wszystkie naszywki przyszyłam nicią 120, jedynie Zgredek jest naszyty nitką do jeansu. I właśnie ten szew wokół Zgredka najbardziej mi się podoba.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że uzyskałaś wystarczająco dużo informacji, żeby ośmielić się wykonać własnoręczne naszywki, o których marzysz. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – napisz w komentarzu 🙂

Miłego szycia!

PS. Mam nagrane również filmiki jak naszywam poszczególne aplikacje. Dodam je do tego posta za tydzień lub dwa, więc jeśli jesteś ciekawa, zapraszam do zajrzenia do tego posta wkrótce!

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s